„Metai su knyga“: skaitymo edukacijos padeda bendruomenėms atrasti naują ryšį su knyga ir skaitymu

Gegužę įvyko pirmosios projekto „Metai su knyga“ skaitymo edukacijos. Projekto vaikų edukatorius rašytojas Virgis Šidlauskas su pradinių klasių mokiniais gegužės 2 d. susitiko Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Saulės“ filiale ir Plungės vaikų bibliotekoje, paauglių edukatorė rašytoja Rebeka Una su vyresnių klasių moksleiviais gegužės 13 d. susitiko Kauno rajono, gegužės 15 d. – Birštono savivaldybės bibliotekoje, o suaugusiųjų edukatorė aktorė Emilija Latėnaitė gegužės 11 d. viešėjo Ukmergės, gegužės 12 d. – Rokiškio savivaldybės bibliotekoje.

Pasak Virgio Šidlausko, su literatūrine-muzikine programa dažnai keliaujančio po bibliotekas, susitikimai su vaikais Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Saulės“ filiale ir Plungės vaikų bibliotekoje praėjo labai bičiuliškai. „Dar prieš prasidedant renginiui vaikų užklausiau, ką mėgsta skaityti, ką jiems reiškia knygos. Vieni tvirtino, kad jiems knygos – tai tiltas į kitus pasaulius, kad be jų negali. Kiti prisipažino, kad skaityti baisiai nuobodu. Todėl puiku, kad turėjome progą apie visa tai padiskutuoti. O kad visa tai nebūtų vien kalbos, leidome sau šiek tiek pamuzikuoti, patriukšmauti ir mano sukurtus, jau pažįstamus iš knygų personažus, perkelti į visai kitas erdves, apsupti kita draugija, sukurti kitokias istorijos aplinkybes. Taip nejučia tapome kūrėjais, siūlančiais savo idėjas, ieškančiais kompromisų, bandančiais pateisinti mūsų veikėjų poelgius ir veiksmus“, – pasakojo V. Šidlauskas, surengęs edukacijas tema „Nėra nieko, ko negalėtų įveikti draugystė“.

Po susitikimo Plungės vaikų biblioteka savo FB paskyroje rašė: „Tebegyvename įspūdžiais iš vakarykščio susitikimo-edukacijos su vaikų rašytoju Virgiu Šidlausku. Manau, kad gausiai susirinkę skaitytojai irgi negali pamiršti įdomaus renginio. Ką veikėme? Bendravome. Klausėmės dainų ir patys dainavome. Kūrėme istoriją (o rašytojas ją piešė). Kalbėjomės apie knygas. Rašėme, kas mums yra skaitymas. Paskui fotografavomės. Ir vėl bendravome…Žodžiu, šauniai praleidome popietę.“

Edukacijoje vaikai su rašytoju ne tik linksmai leido laiką, bet ir visi drauge svarstė, ką jiems reiškia skaityti. Pasak V. Šidlausko, nenuostabu, kad kai kurie vaikai prisipažįsta nemėgstantys skaityti – kartais netinkama ar ne laiku į rankas patekusi knyga gali sugadinti visą skaitymo malonumą ir įvaryti mirtiną nuobodulį. „Todėl bibliotekininkai ir mokytojai atlieka be galo svarbų darbą – padeda mums atsirinkti knygas, rekomenduoja tai, kas palydėtų mus į paslaptingą knygų pasaulį. Vaikai pasidalino visa šūsnimi šaunių minčių, kad skaitymas lavina kalbą ir fantaziją, moko rašybos, padeda suprasti kitus. Bet geriausiai visa tai apibendrino viena mintis: tada norisi mažiau būti su telefonu. Štai taip!“ – pavykusiomis „Metų su knyga“ edukacijomis džiaugėsi rašytojas.

Apie Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje ir Birštono savivaldybės viešojoje bibliotekoje įvykusias paauglių edukacijas rašytoja Rebeka Una atsiliepė: „Kūryba su paaugliais sekėsi puikiai. Mano edukacijos tema – „Paauglys kaip kūrėjas ir burtininkas ateities dabarties pasaulyje“, tad pristačiusi distopijos literatūrinį žanrą (rėmiausi savo knygomis „Atjunk“, „Gyvažmogis“), pakviečiau paauglius dirbti grupėse ir fantazuoti apie ateities pasaulį: ateities paauglio kambarį, dienotvarkę, bendravimo ypatumus, technologijas. Atmosfera buvo darbinga, mokinių ryšys su bibliotekos darbuotojais ir mokytojais – gyvas ir nuoširdus.“ Pasak edukatorės, mokiniai atliko užduotis noriai, diskusijose dalyvavo drąsiai, netgi su humoru. „Didelė dalis edukacijos dalyvių tiki, jog dirbtinis intelektas jau pakeliui į mūsų gyvenimus. Dauguma nenori pasaulio, kuriame žmogiški pojūčiai nunykę, o knygas skaityti uždrausta. Garliavoje mokiniai sukūrė pasaulį, kuriame vyrauja gyvūnai ir gamta, žmonės bendrauja su gamta ir gentimis. Birštono mokiniai įsivaizdavo tokį pasaulį, kuriame žmonės bendrauja kaip dabar, tačiau jiems nebeleidžiama skriausti gamtos, kirsti medžių, jų namai pakibę ore“, – įspūdžiais iš edukacijų dalijosi rašytoja.

Po edukacijos Birštono savivaldybės viešoji biblioteka savo FB paskyroje negailėjo gerų žodžių: „Edukatorė sukėlė daug minčių, prasiplėtė fantazijos ir išmonės ribos. Buvo galima generuoti fantastiškiausias idėjas. Pavyko puikiai. Darbų pristatymai originalūs, išradingi, atsakymai į patikslinamuosius klausimus – ir su humoru, ir rimti, ir verčiantys suabejoti – tiesa tai ar melas. Tokie šilti, kūrybingi susitikimai su rašytojais, priverčiantys kritiškai ir analitiškai mąstyti, labai reikalingi ir naudingi. Jie kuria santykius tarp žmonių ir santykius su knyga.“

Rebekos Unos teigimu, dauguma edukacijos dalyvių mano, jog skaitymas padeda išgyventi daugybę gyvenimų, susitapatinti su herojais, plečia vaizduotę, turtina žodyną. Rašytojai labiausiai įsiminė tokios paauglių mintys apie skaitymą: „Skaityti knygas yra vertinga, nes tai išlavina vaizduotę. Palyginus filmą ir knygą, filmas sukuria tau sceną, o skaitydamas knygą gali susikurti savo idealų pasaulį. Filmas parodo vaizdą, kuris tau gali ir nepatikti, o knyga padeda išlavinti vaizduotę“, „Knygų skaitymas pagerina dėmesingumą, lavina gramatiką, kalbėjimo įgūdžius, empatiją kitam žmogui“, „Skaitydami knygas tobuliname save“, „Knygose galima atrasti ramybę, pabėgti nuo realybės“, „Galime susitapatinti su veikėjais, patirti jų emocijas, sugrįžti į praeitį.“

Ukmergės Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje ir Rokiškio Juozo Keliuočio viešojoje bibliotekoje aktorė, muzikantė, LMTA dėstytoja Emilija Latėnaitė surengė projekto „Metai su knyga“ edukacijas suaugusiesiems „Literatūriniai personažai atgyja ir tampa tikri“. Pasitelkusi lietuvių kilmės prancūzų poetės Carmen Bernos de Gasztold knygą „Maldos iš Nojaus arkos“ (iš prancūzų kalbos vertė Agnė Ranonytė, išleido „Baltos lankos“, 2001), aktorė pakvietė į netikėtumų, atradimų ir įžvalgų kupiną kelionę Nojaus laivu į mums dar ne iki galo pažįstamą žemę, kurioje visi gyvūnai, nors ir kalba skirtingomis kalbomis, tačiau nuoširdžiai mėgina suprasti vienas kitą ir susikalbėti. Aktorė atskleidė, kad ši poetinių maldų knygelė jai brangi kaip prisiminimas apie stojamąjį egzaminą į aktorystės studijas, per kurį ji skaitė Asiliuko maldą.

Sudominti Emilijos pasiūlyto improvizacijos ir žaidimo metodo, edukacijos dalyviai pamėgino įsijausti į skirtingiausius Nojaus arka plaukusius gyvūnus ir jų akimis pažvelgti į pasaulį. Po žaidybinių užduočių išties kitaip, naujai ir daug turiningiau atsivėrė poetinių tekstų prasmės.

Po susitikimo Ukmergės Vlado Šlaito viešoji bibliotekos darbuotoja Kristina Darulienė FB paskyroje rašė: „Turėjome puikią kūrybinę valandą savitai pajausti gyvūnėlių maldas, susitapatinti su jais, išgyventi, tarsi patys plauktume Nojaus laivu…“ O Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Daiva Vilkickienė po edukacijos pasidalijo tokiomis mintimis: „Kodėl gera skaityti? Kodėl, Dieve, mane tokį sukūrei? Kaip gerai, kad mane tokį sukūrei… Kaip gera būti… Tebūnie…Tiek ir dar tiek užgimusių minčių ir širdyje patirtų jausmų po aktorės Emilijos Latėnaitės edukacijos, šį vakarą vykusios Rokiškio Juozo Keliuočio viešojoje bibliotekoje. Carmen de Gasztold knygos „Maldos iš Nojaus arkos“ personažais – auksine žuvele, kumeliuku ir kuinu, pelėda ir jonvabaliais, vėžliuku ir skruzdėlyte, paršiuku ir beždžione, pelyte ir ožkyte, jaučiu ir vyturėliu… – virto edukacijos dalyvės, skaičiusios gyvūnų maldas ir jose suradusios paralelių su savo ir kitų žmonių gyvenimais.“

Per Emilijos Latėnaitės edukacijas suaugusieji taip pat dalijosi įžvalgomis, kodėl jiems gera skaityti: „Tokį poreikį turiu nuo pat vaikystės, kai klausydavau pasakų. Atsiveria kitas pasaulis, kuris atitraukia nuo kasdienybės. Žiūrėti filmą ar skaityti knygą – ne tas pats“, „Pas mus namie visada būdavo knygų. Esu smalsi, mėgstu istorijas“, „Iš knygų gaunu patirties, galiu pasiruošti, kaip bus realiame gyvenime. Galiu pasakyti, kad knygose – labai nedaug fantazijos“, „Skaitymas man – įkvėpimo šaltinis. Vis dėlto knygas labai atsirenku. Nemanau, kad visos yra man parašytos. Skaitymo malonumą gal buvo sugadinusi mokykla, paskui jį atradau iš naujo“, „Nemėgstu romanų. Esu socialinė darbuotoja, tad savo darbe esu mačiusi stipresnių siužetų. Mane žavi sakmės, pasakos, legendos, padavimai“, „Knygos – tai tam tikras mano gyvenimo etapas. Skaičiau labai daug saviugdos literatūros, pasakų. Dabar nebeskaitau, išdalinau visas knygas. Viską atrandu per ryšį su žmonėmis, ne per skaitymą.“

Projektas „Metai su knyga“ suteikia galimybę edukacijų dalyviams atrasti naują ryšį su knyga ir skaitymu, artimiau susipažįstant su edukatoriaus asmenybe bei kitaip pažvelgiant į savo miesto ar miestelio bendruomenės narius, jų skaitymo pomėgius ir įpročius. Virgio Šidlausko, Rebekos Unos ir Emilijos Latėnaitės vyks ištisus metus visų Lietuvos regionų viešosiose bibliotekose, iš viso bus surengtos 36 edukacijos. Šių metų skaitymo skatinimo projektą vainikuos Skaitymo manifestas – pačios įdomiausios įvairaus amžiaus, išsilavinimo, profesijų bei pomėgių Lietuvos gyventojų mintys apie skaitymą.

Nuotraukose – akimirkos iš „Metų su knyga“ skaitymo edukacijų. Nuotraukos organizatorių bei Šiaulių, Plungės, Kauno rajono, Birštono, Ukmergės, Rokiškio viešųjų bibliotekų.

Daugiau įspūdžių:

https://www.biblioteka.smsvb.lt/renginiai/saules-filiale-vyko-nuotaikingas-susitikimas-su-rasytoju-virgiu-sidlausku/

https://ukmergesvb.lt/lt/library-news/susitikimas-su-aktore-emilija-latenaite/