Ilgos ir tamsios žiemos keliamą įtampą bei nerimą įveikti galima ir pasitelkiant tinkamą literatūrą. Jūsų dėmesiui – 7 skaitymo šilumą dovanojančios knygos apie žiemą.

„Žiemojimas“ / Katherine May

Tai autorės Katherine May memuarai, galintys pakeisti požiūrį į šį šaltą metų laikotarpį, pasisemti stiprybės ir galios iš gamtos. Knygoje autorė pasakoja apie savo kelionę per žiemą, kuri prasidėjo netikėta jos šeimos nario liga ir panardino į neužtikrintumo bei atskirties laiką. Tada, kai gyvenimas, rodos, visiškai užšaldavo, Katherine rasdavo jėgų ir įkvėpimo neįtikėtinose kitų žmonių žiemojimo patirtyse bei nepaprastuose pokyčiuose, kurių gamta imasi norėdama išgyventi šaltį.“

„Gerieji  žmonės“ /  Hannah Kent

Tikrais faktais paremtas pasakojimas apie XIX a. pr. Airijos pietvakarių gūdumas. Romane šiurpiai atskleidžiamas žmonių gyvenime įsišaknijęs tikėjimas prietarais, žmogiškasis primityvumas, susiduriant su kažkuo nepažįstamu, baugiu ar kitokiu.

„Lokių miestas“ / Samuel Backmann

Žiema yra bene geriausias metas skaityti apie žiemos sporto šakas, o konkrečiau – apie ledo ritulį. „Lokių miestas“ – tai šilta, nuoširdi istorija apie mažo miestelio žmones, jų šeimas ir draugystę.

Švedijos užkampyje įsikūręs atšiaurus miestelis Bjornstadas. Nors pavadinimas – Lokių miestas – sufleruoja, kad kažkada šiose vietovėse turėjo netrūkti lokių, dabar šį žvėrį čia retai sutiksi. Mažėja ir žmonių: jie iškeliauja ten, kur daugiau galimybių, nes, pasak vienos veikėjos, „šiame mieste gyventi neįmanoma. Čia galima tik išgyventi“. Bjornstadas nyksta, bet viena viltis miestelėnams dar likusi. Tai – ledo ritulys.

„Ledo rūmas“ / Tarjei Vesaas

Vieno iškiliausių XX a. norvegų rašytojo romanas, metaforiškas, pasakiškas ir gilus. Tai pasakojimas apie užrakintus ir užslėptus žmonių jausmus, apie bundančius troškimus ir užgimstančią draugystę, apie netektį ir vienatvę.

Mažame Norvegijos kaimelyje į paauglystę žengiančios mergaitės Sisė ir Unė užmezga ypatingą draugystę. Jos nuo pat pradžių pajunta atradusios neįprastą, joms pačioms neperprantamą tarpusavio ryšį. Tačiau vieną šaltą žiemos rytą Unė, užuot ėjusi į mokyklą, patraukia prie milžiniško užšalusio krioklio, vietinių vadinamo Ledo rūmu. Painūs ledo labirintai paklaidina Unę, o Sisė visą ilgą žiemą lieka įkalinta savo pačios minčių speige.

Neregimieji” / Roy Jacobsen

Itin skandinaviška vienos šeimos saga. Romanas apie atskirtį, apie nepaprastai gražią ir rūsčią Norvegijos gamtą, gebėjimą džiaugtis tuo, kas duota.

Barioja – gražiausia sala Helgelando pakrantėje. Čia gyvena jos vardu pasivadinusi šeima. Bariojams priklauso viskas: metų laikai, paukščiai ir horizontas. Gyvenimą plėšdami iš žemės, traukdami iš jūros, kasdien jie geba patirti vis naują malonę – juos džiugina gagos pūkų švelnumas, kvapą gniaužia užšalusios jūros keteros, susimąstyti priverčia medinė kėdė. Bariojų šeimos galva svajoja pastatyti prieplauką, kuri sujungtų salą su žemynu.

„Urvinis žmogus“/ Jørn Lier Horst

Ilgus žiemos vakarus itin efektyviai gali sutrumpinti puikūs skandinaviški detektyvai. Norvegų rašytojas J. L. Horst yra daugybę metų pats dirbęs vyriausiuoju inspektoriumi. Savo patirtį jis puikiausiai panaudoja kurdamas vieną populiariausių Norvegijoje knygų serijų apie detektyvą Viljamą Vistingą. Rekomenduojame 2016 m. skandinaviško detektyvo apdovanojimą pelniusią knygą bei kitas šio rašytojo knygų serijos knygas.

„Atminties policija / Yoko Ogawa

Tiek atmintis, tiek užmarštis žmogui labai svarbios sąvokos. Šis japonų rašytojos melancholiškas alegorinis pasakojimas yra apie atminties galią, visa ko laikinumą ir nuolatinę pasaulio kaitą.

Neįvardytos jūros neįvardytoje saloje vienas po kito dingsta objektai: skrybėlės, kaspinai, rožės, laivai, paukščiai, muzika… O su jais išsitrina ir salos gyventojų atsiminimai. Nustoję egzistuoti objektai daugumai jų praranda bet kokią reikšmę ir yra pradanginami iš saliečių kasdienybės – užkasami sode, sudeginami ar atiduodami atminties policijai. Bet saujelei turinčių gebėjimą neužmiršti tenka gyventi apimtiems nuolatinės baimės. Nes atminties policijos darbas – surasti atsimenančius ir padaryti viską, kad tai, kas išnyko, liktų užmiršta.

Malonių skaitinių belaukiant vasaros ir skaitymo iššūkio „Vasara su knyga“.