Skaitymo iššūkis įsibėgėja

Skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“, kurį kasmet organizuoja Lietuvos apskričių ir savivaldybių viešosios bei Lietuvos aklųjų biblioteka, dar net neįpusėjo, o jo organizatoriai džiaugiasi pirmaisiais rezultatais – laisvalaikį leisti su knyga renkasi vis daugiau žmonių.

Skaitymo varžytuvės

Jau penktus metus organizuojamas „Skaitymo iššūkis“ yra smagios varžytuvės įvairaus amžiaus žmonėms, kurių metu reikia perskaityti  knygas pagal tam tikras užduotis. Šiemet penkios užduotys yra šios: perskaityti knygą, kurios autorius yra iš Šiaurės šalių; knygą, kurios pavadinime yra skaičius; knygą apie gamtą, knygą apie draugystę ir eiliuotą knygą.

Šiandien, praėjus kiek daugiau kaip mėnesiui nuo „Skaitymo iššūkio“ pradžios, prie jo prisijungė daugiau kaip 11 000 žmonių. Šių metų projekto vadovė Greta Kėvelaitienė džiaugiasi sėkminga pradžia: „Pernai per visą vasarą prie „Skaitymo iššūkio“ prisijungė daugiau kaip 16 000 žmonių, o jį įveikė 10 000 mažų ir didelių skaitytojų.  Šiais metais vėl mušame rekordus. Komanda net tikrino sistemą pirmomis savaitėmis, ar ji neužstrigusi, ar tikrai jau tūkstančiai dalyvauja. Labiausiai džiugina tai, kad dalyvius vis dar galime nustebinti užduočių formuluotėmis – šiais metais naujos pažintys vyksta su autoriais iš Šiaurės šalių ir seniai neskaitytomis eiliuotomis knygomis“.

 „Skaitymo iššūkis“ keliauja po pasaulį

Jau ne pirmus metus „Skaitymo iššūkyje“ dalyvauja Tenerifėje gyvenantys lietuviai. Šešių aktyvių ambasadorių dėka čia veikia „Knygų namai“ – savanoriškais pagrindais besikuriantis lietuviškos bibliotekos Ispanijos saloje projektas. „Knygų namuose“ rengiami susitikimai su rašytojais, knygų pristatymai, įvairios kūrybinės dirbtuvės. 2018 metais pradėję veiklą, „Knygų namai“ šiuo metu turi daugiau kaip 2000 dovanotų knygų, kurios džiugina toli nuo namų gyvenančius lietuvius.

„Knygų namų“ sumanytoja Goda Koriznaitė džiaugiasi, kad „Skaitymo iššūkyje“ dalyvauja antrus metus: „Tenerifės lietuviški „Knygų namai“ buvo pirmoji iš užsienio bibliotekų, kuri prisijungė prie šios akcijos. Žemėlapyje visa Lietuva žaliavo nuo pažymėtų „Skaitymo iššūkyje“ dalyvaujančių bibliotekų ir tik kažkur kitame pasaulio pakraštyje mirktelėjo vienišas žalias taškiukas, skelbiantis, kad ir tolimoje Atlanto vandenyne esančioje saloje yra biblioteka, kurioje taip pat yra skaitomos lietuviškos knygos. Mes veikiame kaip tikra biblioteka: turime skaitytojų sąrašą, išduodamų ir grąžinamų knygų sąrašus. Dažniausiai knygų kelionės tarp skaitytojų prasideda renginių metu, tačiau itin didelis susidomėjimas knygomis buvo karantino metu. Registruotų ir aktyviai skaitančių narių šiuo metu turime daugiau kaip 30, populiariausios yra saviugdos knygos, detektyvai. Džiugu, kad populiarėja ir fantastikos knygos“.

Skaito ir vaikai, ir senjorai

 „Skaitymo iššūkyje“ šiemet vėl panoro dalyvauti Pravieniškių pataisos namai-atviroji kolonija. Kaip mums sakė psichologė Jolanta Čekauskaitė, pernai užsiregistravo ir knygas skaitė 22 nuteistieji. Šiemet, vos prasidėjus „Skaitymo iššūkiui“,  Pravieniškių pataisos namai-atviroji kolonija vėl kreipėsi su prašymu užregistruoti juos dalyvauti. 

Skaitymą skatinantis projektas amžiaus apribojimų neturi – jame dalyvauti gali visi skaitytojai –  ir maži, ir garbaus amžiaus senjorai. Organizatoriai džiaugiasi skaitytojais, kurie „Skaitymo iššūkyje“ ištikimai dalyvauja kiekvienais metai. Viena jų – vilnietė Kristina Lazickaitė, kuri pirmus metus dalyvavo viena, o po to prikalbino sūnų: „Pirmą kartą dalyvauti nusprendžiau vasaros viduryje, iššūkiui jau įpusėjus, kai radau informaciją apsilankiusi bibliotekoje. Man patiko! Kitą vasarą jau nekantriai laukiau iššūkio pradžios. Vos jį paskelbus, ėmiau kalbinti koleges prie jo prisijungti. Dar po metų įtraukiau savo sūnų, dabar jis dalyvauja jau trečią kartą. Reikia pripažinti, kad „Skaitymo iššūkio“ pradžios jis labai laukė! Šiemet pirmiausia pradėjau skaityti eiliuotą knygą. Nesu poezijos mėgėja, bet namuose radau H. Radausko knygos „Pasauliu netikiu, o pasaka tikiu“ ir kai kurie eilėraščiai man labai patiko“.

Dovanos kiekvienam

Pirmomis rudens dienomis bus renkami laimėtojai, kuriems atiteks vertingi prizai – sėdmaišis, planšetė, momentinis fotoaparatas ir leidyklos „Baltos lankos“ knygos. Tačiau bus pagerbti visi iki vieno „Skaitymo iššūkio“ dalyviai – jiems atiteks žavūs knygų skirtukai su vaistažolių sėklomis. Perskaičius norimas knygas tereiks skirtuką pasodinti į žemę ir laukti vaistažolių derliaus. „Ant savo darbo stalo auginu pasodintą skirtuką ir vis galvoju, kad kiekvieno dalyvio namuose jis toks rudenį augs. Ir šypsausi, nes jaučiu bendrystę su visais dalyviais“, – sako projekto vadovė, Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje dirbanti Greta Kėvelaitienė.

Dalyvauti „Skaitymo iššūkyje“ galima visą vasarą, prisijungti nėra vėlu, svarbu, kad penkios užduotis atitinkančios knygos būtų perskaitytos iki 08.31 dienos. Organizatoriai primena, kad „Skaitymo iššūkio“ dalyviai knygas gali skaityti namie turimas knygas, skolintis iš draugų ar bibliotekoje, skaityti elektronines knygas ar klausyti audioknygų. Taip pat tinka knygos užsienio kalbomis. Registraciją, svarbiausią informaciją ir bibliotekininkų paruoštas knygų rekomendacijas rasite www.vasarasuknyga.lt.

„Vasara su knyga“ – tai Lietuvos apskričių ir savivaldybių viešųjų bibliotekų organizuojama skaitymo skatinimo programa pagal Lietuvos Respublikos kultūros ministro įsakymą „Dėl skaitymo skatinimo 2019–2024 metų programos ir skaitymo skatinimo programos 2019–2021 metų veiksmų plano patvirtinimo“. „Skaitymo iššūkis“ yra viena iš „Vasara su knyga“ iniciatyvos dalių. Daugiau informacijos apie „Skaitymo iššūkį“, taisykles, registracijos formą ir karščiausias naujienas rasite: http://vasarasuknyga.lt/ bei Facebook paskyroje https://www.facebook.com/vasarasuknyga/.