Vasara su knyga pranoko lūkesčius – iššūkį priėmę lietuviai perskaitė daugiau nei 74 tūkst. knygų

Tik keisdami save mes galime pakeisti pasaulį. Skaitymas yra vienas iš lengviausiai prieinamų būdų plėsti savo pasaulio suvokimą, keisti mąstymą, lavinti vaizduotę ir kūrybiškumą, atsipalaiduoti ir pasimėgauti akimirka. Šiais metais Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų organizuojamas „Skaitymo iššūkis“ kvietė keisti pasaulį su knyga rankose, pažinti gyvenimo įvairovę, išgyventi nepatirtus jausmus.

2019 metų rezultatai pranoko visus lūkesčius. Į vasaros pokyčių nuotykį ryžosi leistis net 16 390 dalyvių (beveik du kartus daugiau nei 2018 m.), o jį įveikė tris kartus daugiau skaitytojų nei praėjusiais metais – 10 339. Vienos „Skaitymo iššūkio“ dalyvės palinkėjimas socialiniuose tinkluose, kad dalyvaujančių skaičius išaugtų iki 100 tūkst. skatina išsikelti ir siekti dar ambicingesnių tikslų. Jos įsitikinimu, kuo daugiau skaitančių, tuo daugiau protingų žmonių.

Įspūdingas perskaitytų knygų skaičius

Norintys įveikti vasaros „Skaitymo iššūkį“ turėjo perskaityti 5 knygas: lietuvių autoriaus knygą; bibliotekininko rekomenduotą knygą; knygą apie keliones; knygą geltonu viršeliu ir knygą, kurios pavadinimas prasideda pirma dalyvio vardo raide. Per tris mėnesius buvo įveikta net 74 100 knygų. Vienas „Skaitymo iššūkio“ dalyvis vidutiniškai perskaitė 7-ias knygas, tad tikrai buvo tokių, kurie užduotis atliko ne po vieną kartą. 2018 metais populiariausia buvo draugo rekomenduota knyga, šiais metais daugiausia perskaityta bibliotekininko rekomenduotų knygų (17 609). Jokia naujiena, kad dažnai knygos pasirenkamos pagal gyvas artimųjų, draugų, žymių žmonių rekomendacijas. Labai malonu, kad į šią kompaniją patenka ir bibliotekininkai.

Vaikystėje mus su knygų pasauliu supažindina tėvai, seneliai, vėliau prisijungia draugai, mokytojai, bibliotekininkai. Daugeliui žmonių tai tampa smagiu laisvalaikio praleidimo būdu. „Skaitymo iššūkis“ ne tik skatina daugiau skaityti, paimti į rankas neįprasto žanro, tematikos knygas, bet ir kalbėti apie skaitymą, knygas, dalintis patarimais ir įspūdžiais. „Vasara su knyga“ Facebook puslapyje „Skaitymo iššūkio“ dalyviai pasakojo savo prisiminimus apie tai, kaip knygos atsirado jų gyvenimuose, atskleidė savo skaitymo įpročius, taip pat žymėjo savo mylimiausias bibliotekas ir bibliotekininkus. Ypatingą vertę „Skaitymo iššūkis“ įgauna ir todėl, kad į jį dažnai įsitraukiama šeimomis, taip kuriamas artimesnis vaikų ir tėvų, anūkų ir senelių tarpusavio ryšys.

„Skaitymo iššūkis“ įtraukė ir vaikus, ir suaugusiuosius

Pagrindiniai „Skaitymo iššūkio“ dalyviai yra vaikai ir jaunimas iki 19 metų (51,1  proc.), tačiau kitą pusę sudaro vyresni skaitytojai (nuo 31 metų), kurie taip pat noriai dalyvauja šioje vasaros pramogoje. Jauni žmonės nuo 20-ies iki 30-ies buvo kiek vangesni (6,8 proc. dalyvių), o nuo 31 metų vėl stebime išaugusį susidomėjimą ir aktyvumą. Įvairialypė „Skaitymo iššūkio“ auditorija atsispindi ir populiariausių knygų „topuose“ – čia dėl geriausių ir populiariausių knygų titulų vaikiškos knygos konkuruoja su suaugusiųjų literatūra. Įdomu tai, kad populiariausių ir geriausiai įvertintų knygų sąrašai skiriasi – skaitytojai dažniau renkasi tas knygas, apie kurias kalbama viešoje erdvėje, o kiek malonesnius ir gilesnius išgyvenimus palieka kiti kūriniai.

Aukščiausius įvertinimus gavusių knygų TOP10

 1. Kakės Makės enciklopedija apie Lietuvą
 2. Dinah Jefferies „Arbatos plantatoriaus žmona“
 3. Kristina Sabaliauskaitė „Silva Rerum“
 4. Sarah Jio „Ryto spindesys“
 5. Lucinda Riley „Helenos paslaptis“
 6. Vytautas V. Landsbergis „Kiškis Pranciškus“
 7. Lucinda Riley „Perlų sesuo“
 8. Lina Žutautė „Kakė Makė ir dantukų fėjos puota“
 9. Evelina Daciūtė „Drambliai ėjo į svečius“
 10. Kęstutis Kasparavičius „Braškių diena“

Geriausiai įvertintos vaikiškos knygos yra skirtos ikimokyklinukams: tai linksmi, lengvi ir įtraukiantys pasakojimai. Pavyzdžiui, knyga „Drambliai eina į svečius“ labai smagi ir net iš dalies interaktyvi knyga. Jos pagalba galima mokytis skaičiuoti iki 10 (arba, tiksliau, nuo 10), kartu eiti su drambliais vis kitokiais būdais ir skaitymą tiesiog paversti žaidimu. „Kakė Makė“ jau galima sakyti tapo vaikų literatūros klasika. Kiekvienas vaikas ją pažįsta ir laukia jos nuotykių, o jeigu tie nuotykiai susiję su dantukų fėja… tada ir tėvams pasidaro įdomu.

Kristinos Sabaliauskaitės knygų populiarumas neblėsta jau keletą metų. Nenuostabu, nes pastebima tendencija, kad vos tik pasirodžius naujai bet kurio populiaraus romano daliai, iš naujo skaitomos visos dalys, ar net visos to autoriaus knygos. Lucindos Riley romanai ypač jaudinantys ir įtraukiantys dėl  amžinos meilės ieškančių, kovojančių, minties ir veiksmų laisvės ištroškusių, ypatingai stiprių, smalsių ir paslaptingų herojų bei intrigos, kad istorija dar nesibaigė. Vasaros skaitiniams dažnai pasirenkami  jausmingi, įtraukiantys, kartais persmelkti liūdesio, kupini nuotykių ir nuostabiausių peizažų kūriniai („Arbatos plantatoriaus žmona“, „Ryto spindesys“). Tiek jauni, tiek ir vyresni skaitytojai geriausiai vertina knygas tų rašytojų, kurie tiesiog žino, ką daro ir kurių kūryba retą kurį palieka abejingą.

Populiariausių knygų TOP10

 1. Ruta Sepetys „Tarp pilkų debesų“
 2. Irena Buivydaitė „Rožių dvaras“
 3. Astrid Lindgren „Pepė Ilgakojinė“
 4. Jonathan Swift „Guliverio kelionės“
 5. Irena Buivydaitė „Padovanok man savaitgalį“
 6. Dalia Kutraitė „Nokstančių bananų kvapas“
 7. Ruta Sepetys „Druska jūrai“
 8. Jules Verne „Aplink žemę per 80 dienų“
 9. Vytautas Račickas „Jos vardas Nippė“
 10. Gintarė Adomaitytė „Vėjų miesto pasakos“

Populiariausių knygų „topui“ įtaką padarė privalomos literatūros sąrašai: didžioji dauguma vaikų/paauglių knygų yra iš mokyklinių sąrašų. Neblėsta kūrinio „Tarp pilkų debesų“ populiarumas, tam įtakos gali turėti neseniai pasirodęs vaidybinis filmas. Jo pėdomis seka dar viena Ruta Sepetys knyga „Druska jūrai“, nes tiems, kuriuos sudomino „Tarp pilkų debesų“, matyt, įdomi ir kita autorės kūryba. Toliau sąraše yra nemirtingoji, vis dar aktuali klasika: „Aplink pasaulį per 80 dienų“ ir „Guliverio kelionės“. Nuotykinės knygos nukelia į smagius, netikėtus pasaulius, todėl yra įdomios vyresniems paaugliams. Jaunesnieji skaitytojai skaito „Pepę Ilgakojinę“. Kam nepatinka smagios, it šiltas močiutės megztinis apgaubiančios A. Lindgren istorijos?

Susidomėjimas „Skaitymo iššūkiu“ peržengė Lietuvos geografines ribas

„Vasara su knyga“ komanda labai džiaugiasi stebėdama skaitytojų entuziazmą. Prie „Skaitymo iššūkio“ panoro prisijungti dalyviai iš kitų šalių – Tenerifės, Kipro. Taip buvo paminėti Pasaulio lietuvių metai. Dar nepasibaigus vasaros „Skaitymo iššūkiui“ jau teiraujamasi, ar bus žiemos iššūkis ir laukiama kitų metų. Viena skaitytoja dalijasi savo įspūdžiais: „Pirmą kartą dalyvavau šiame iššūkyje, likau labai patenkinta, nes buvo labai įdomių užduočių, su malonumu skaičiau kitų dalyvių pasisakymus. Skaitau labai daug, man knyga, kaip oras ir vanduo. Ačiū organizatoriams už tokią suteiktą galimybę. Lauksiu kitos vasaros.“

„Skaitymo iššūkio“ organizatorius – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio apskričių viešąsias bibliotekas įkvepia augantis skaitytojų įsitraukimas, puikūs rezultatai ir gražūs atsiliepimai. Projekto komanda taria iki pasimatymo, linki „nepamesti“ skaitymo malonumo iki kitos vasaros ir  dėkoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai už paramą bei galimybę suburti tokią didelę Lietuvos skaitytojų bendruomenę.